چاپ فلکسو کامیلا

 

کد ماتريس دیتا چيست؟

کد ماتريس چاپ فلکسو دیتا يک کد دو بعدي (2 بعدي) هست که به وسیله International Data Matrix, Inc. (ID Matrix) اختراع شده و از مربع‌ها و/يا مستطيل‌هاي سياه و سفيد به‌هم‌اندازه يکسان تشکيل شده است. الگوي مربع / مستطيل سياه و سفيد ماتريس ناميده مي شود، از اين منش اسم کد.

 

کد ماتريس دیتا به مرور دوران به آشناترين کدهاي دوبعدي تبديل شده است. اکثر اوقات براي بازاريابي مستقيم محصولات با به کارگیری از چاپگرهاي ليزري و جوهرافشان به کارگیری مي شود.

 

کد ماتريس دیتا چه اطلاعاتي را مي تواند ذخيره کند؟

کد ماتريس دیتا مي تواند اشکال مختلفي از دیتا ها از گزاره کاراکترهاي عددي و الفبايي را رمزگذاري کند. به طور خاص، کد ماتريس دیتا مي تواند ذخيره کند:

 

حداکثر 3.116 کاراکتر عددي.

حداکثر 2.335 کاراکتر الفبايي.

حداکثر 1.556 کاراکتر باينري.

با اين حال، و برخلاف کد QR، کد ماتريس دیتا از کاراکترهاي کانجي يا کانا پشتيباني نمي کند.

 

شايان ذکر هست که میزان اطلاعاتي که يک کد ماتريس دیتا مي تواند ذخيره نماید بسته به میزان کد مختلف است. از اين نظر، هرچه کد کوچکتر باشد، داده ها کمتري مي تواند ذخيره نماید و برعکس.

 

کدهاي ماتريس دیتا چه جایی به کارگیری مي شوند؟

کد ماتريس دیتا به طور گسترده براي کاربردهاي صنعتي به کارگیری مي شود.

 

از آنجايي که آن ها مي توانند مقادير زيادي دیتا را در ادامه يک فضاي ریز ذخيره کنند، کدهاي ماتريس دیتا اکثر اوقات براي نشانه گذاري اجزاي الکترونيکي ریز به کارگیری مي شوند. آن ها همچنين در ادامه صنايع غذايي براي نشانه گذاري محصولات غذايي و تضمين قابليت رديابي متاع به کارگیری مي شوند.

 

نحوه ايجاد کد ماتريس داده

مشابه کد QR يا کد 39، کد ماتريس دیتا را مي اقتدار به راحتي با امداد يک توليد کننده کد ماتريس دیتا ايجاد کرد. برخي از ژنراتورها به شکل رايگان در ادامه اينترنت در ادامه دسترس میباشند و صرفا از عضو مي خواهند اطلاعاتي را که بايد رمزگذاري شوند وارد کند. آنگاه مولد داده ها را به يک کد ماتريس دیتا تبديل مي نماید و عضو مي تواند آن را چاپ کرده و اعمال کند.

 

در بخش صنعتي، فرآيند ايجاد و اعمال کدهاي ماتريس دیتا معمولا مداد است. به طور معمول، کد مستقيماً به وسیله يک ماشين برچسب زني (مثلاً يک چاپگر جوهر افشان) روي يک جنس چاپ مي شود يا روي برچسبي که بعداً بر روي جنس اعمال مي شود چاپ مي شود.

 

تفاوت بين کد ماتريس دیتا و کد QR

اگرچه ممکن هست شبيه به نیز به حیث برسند، ماتريس دیتا و کدهاي QR تفاوت هايي با نیز دارند. به طور خاص، کدهاي QR مي توانند داده ها بيشتري را نسبت به کدهاي ماتريس دیتا رمزگذاري نمایند و از کاراکترهاي کانجي و کانا پشتيباني کنند. با اين حال، کدهاي ماتريس دیتا مي توانند داده ها بيشتري را در ادامه يک فضاي شبیه نسبت به کدهاي QR رمزگذاري کنند.

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

شیر توپی (Ball Valve) چیست و انواع شیرهای توپی (بال ولو) (11)

شیر توپی (Ball Valve) چیست و انواع شیرهای توپی (بال ولو) بال ولو ولوهای دیافراگمی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.